Näitusega „Minevikust tulevikku” tähistab Kõrgema Kunstikooli Pallas nahadisaini osakond 55. juubelit ja järjepidevat professionaalset nahakunsti õpet Tartus. Näitus oli esmakordselt avatud Eesti Rahva Muuseumis eelmise aasta lõpus. Loomisaasta lõpetuseks on valik toodud näitus Tallinna Ülikooli Akadeemilise Raamatukogu galeriisse. Näitus on avatud 12. septembrini 2021.
Nahadisaini osakonna eelkäijaks on Tartu Kunstikoolis 1964/65. õa. avatud jalatsite modelleerimise ja naha kunstilise kujundamise eriala. 2000. aastast jätkub õpe kõrghariduse tasemel, algselt nahakunsti ja 2005. aastast nahadisaini ja restaureerimise erialana.
Osakonna fondis on kauneid teoseid, mis on aastaid end silmale nähtamatuna hoidnud. Nüüd on aeg nii kujutletav kui reaalne tolm teostelt puhuda ja need vaatajate ette tuua. Näitus on üles ehitatud teekonnana minevikust tänapäeva. Siin saab jälgida, kuidas nahadisaini osakonna õppurid on läbi aastate vastu võtnud õppejõudude poolt edasi antud traditsioonilisi nahatöö oskusi, kombineerides neid uuendustega, mida tehnoloogia areng kaasa on toonud.
Väljapanek annab ülevaate arengusuundadest erinevatel aastakümnetel. Algusperioodil domineerivad tundliku joone ja värviharmooniaga kujundatud köited ja karbid. 1990ndatel aastatel muutub kujundikeel jõulisemaks, värvid erksamaks. Avardub tööde temaatika, näeme palju dekoratiivobjekti valdkonda liigituvaid lahendusi. Kavandatakse nii kindla otstarbega laekaid, kui ka uudse vormiga objekte, mille väärtust praktiline kasutatavus ei määragi. 2000ndatel aastatel lisandub uusi teadmisi erinevatest köitmisviisidest, tihti saadakse inspiratsiooni ajaloolistest köitestruktuuridest. Klassikaliste nn. prantsusköidete kõrval, mida iseloomustab vastupidavus ja väärikus, luuakse mängulisema lahendusega töid, kus esmatähtis on idee uudsus.
Kõrgema Kunstikooli Pallas nahadisaini osakonna kauaaegse õppejõu ja professori Rutt Maantoa sõnul on viimastel kümnenditel üliõpilastel võimalus valida kas disaini või restaureerimise suuna süvendatud õpe: “See kajastub ka näituse väljapanekus. Näha saab pilkupüüdvat aksessuaaridisaini – erineva vormi- ja materjalikasutusega ridiküle, kotte, kindaid, jalatseid ja rõivaid, mida eksponeerime nii vitriinides kui ka fotoetüüdidena seinal.“
Eraldi grupina on eksponeeritud posterid nahkobjektide restaureerimisest. Nende põhjal on vaatajal võimalik mõista restaureerimisprotsessi ja saada aimu naha- ja paberikonservaatori tööst.
Näitusel osalevad objektide ja posteritega tudengid ja õppejõud: Anari Västrik, Andres Kuusik, Anneli Serglov, Anneli Alton, Anni Ansmann, Anu Kookla, Arnold Tähemaa, Astra Ratas, Astrid Rajalo, Anu Kaelussoo, Boris Šestakov, Diana Rassulov, Dorel Sabre, Edvard Slavin, Eetel Puusepp, Egge Edussaar, Eha Raend, Einike Leppik, Eio Pensa, Erich Kirver, Eve Hanson, Evelin Lill, Evelyn Toomistu-Banani, Evi Liiv, Gerda Retter, Hedvig Rajari, Helen Lennuk, Helene Sepp, Hemmelin Malken, Illu Erma, Jaan Lehtaru, Jaan Murumets, Jaana Varkki, Jaanika Tork, Jane Pajupuu, Jolana Laidma, Juta Kuhlberg, Juta Mölder, Kaari Sibrits, Kadri Kallaste, Kadri Kuusk, Kadri Paloveer, Kaia Lukats, Kaia Sepman, Kaire Avi-Kinnunen, Kaisa Suurman, Karolin Kallas, Kati Areda, Katrin Mägi, Kädi Rist, Kärt Põldmann, Kati Areda, Kati Lukk, Katrin Mägi, Katrin Sasi, Kerttu Karkis-Lumi, Kertu Lepasaar, Kille Kruuv, Kristel Suigussaar, Kristi Valdek, Küllike Pihkva, Kurmo Konsa, Liina Adamson-Ehte, Liis Tisler, Liivia Kalda, Livika Lahesalu, Lua Jõemaa, M. Sarapuu, Maila Käos, Maret Kuke, Mariana Jürimäe, Marju Vikson, Sirje Kaldur, Mari-Lill Küüts, Marily Rohtla, Maris Pill, Marju Täht, Marlen Sopp, Pille Põld, Rasmus Eist, Reet Vadi, Rein Maantoa, Rene Haljasmäe, Riti Jänesmägi, Rutt Maantoa, Sille Sikmann, Silli Peedosk, Stella Soomlais, Tea Šumanov, Terje Hütt, Terje Suurmets, Tiia Nurmsalu, Tiina Andron, Tiina Jõesaar, Tiiu Niinemets, Tulvi-Hanneli Turo, Tõnis Aaliste, Tõnu Ojaperv, Triin Tõugjas, Triinu Siilbek, Tuuli Jõesaar ja Ülle Allik.
Näituse koostasid Rutt Maantoa, Kristel Suigussaar ja Rene Haljasmäe. Kujundas Rene Haljasmäe. Plakat – Rein Maantoa. Tänud: Harry Liivrand ja Andres Kahur.