Teadusraamatukogu: E, N 12–19, T, K, R 10–17 | Õpikeskus: E–P 9–21, teeninduslett E–R 9.30–16.30
TeadusraamatukoguE, N 12–19, T, K, R 10–17
Õpikeskus: E–P 9–21, teeninduslett E–R 9.30–16.30

Juhend e-andmebaaside esmakasutajale

1. Mis on litsentsandmebaasid?

Andmebaasid võib jagada kaheks: litsentsandmebaasid ehk piiratud, autoriseeritud juurdepääsuga andmebaasid, millele võimaldatakse juurdepääs IP-aadressi põhjal või kasutajanime ja parooliga, ning vaba juurdepääsuga andmebaasid, mis on interneti kaudu kättesaadavad kõigile.

2. Kas mina saan TLÜ-le avanevaid litsentsandmebaase kasutada?

TLÜ-le avanevaid andmebaase saavad kasutada kõik huvilised TLÜ arvutivõrgu kaudu ehk ülikoolis ja raamatukogus kohapeal.

3. Kas pääsen TLÜ litsentsandmebaasidele ligi ainult ülikooli ja raamatukogu arvutitest?

TLÜ liikmed (üliõpilased, õppejõud, töötajad) saavad litsentsandmebaase kasutada ka väljaspool ülikooli ja raamatukogu, nt koduarvutist. Andmebaasidesse pead sellisel juhul sisenema TLÜ kasutajakonto tunnustega (kasutajanime ja parooliga, mida kasutad TLÜ e-postkasti ja ÕIS-i sisenemisel). Sisselogimise koha leiad, kui avad raamatukogu kodulehel www.tlulib.ee Andmebaaside menüü alt lingi Sisene andmebaasidesse. Täpsema info sisselogimise kohta leiad andmebaasidesse sisenemise juhendist. Enamikus andmebaasides on kasutajal võimalik luua ka isiklik konto. NB! Enne isiklikule kontole sisselogimist on vaja esmalt siiski TLÜ kasutajakontoga andmebaasidesse siseneda.

Kui sul ei ole TLÜ kontot, siis saad raamatukogu registreeritud lugejana väljaspool ülikooli ja raamatukogu kasutada EBSCOhost andmebaase. Kasutajanime ja parooli küsi e-posti aadressilt erialainfo@tlulib.ee.

4. Millist infot TLÜ-le avanevatest litsentsandmebaasidest leian?

TLÜ-le avanevatest litsentsandmebaasidest leiad nii täistekstilisi kui ka referatiivseid, valdavalt inglisekeelseid teaduslikke (ehk eelretsenseeritud) artikleid ja raamatuid, mida kasutada uurimistöös.

5. Kuidas saan teada, millised litsentsandmebaasid TLÜ-le avanevad?

TLÜ-le avanevad litsentsandmebaasid on raamatukogu kodulehel koondatud menüülingi Andmebaasid alla, kust leiad TLÜ-le avatud litsentsandmebaasid tähestikulises järjestuses.

6. Kuidas saan teada, millised täistekstilised teadusajakirjad TLÜ-le avanevad?

TLÜ-le avanevaid täistekstilisi ajakirju koondab e-ajakirjade ja e-raamatute kataloog Publication Finder. Üks ajakiri võib TLÜ-le avaneda mitme erineva andmebaasi kaudu ning see, milliste aastakäikude täistekstid on kättesaadavad, võib andmebaasiti erineda. Publication Finder kataloogist saadki näha, kas otsitav ajakiri on TLÜ-le tellitud, millis(t)e andmebaaside kaudu ja mis ajast mis ajani avanevad selle ajakirja täistekstid. NB! Kataloogis ei saa teha artikli- või autoripõhist otsingut.

7. Kust leian TLÜ-le avanevaid täistekstilisi e-raamatuid?

Ka e-raamatute kohta saad infot Publication Finder kataloogi kaudu. E-raamatute andmebaase on TLÜ-l erinevaid, kõige suurem neist on Ebook Central.

8. Kas pean materjali otsimiseks tegema eraldi otsingu kõikides andmebaasides?

Kõikides litsentsandmebaasides (TLÜ-le avaneb üle 50 erineva litsentsandmebaasi) ei pea eraldi otsingut tegema, vaid saad teha ühisotsingut otsinguportaali Discovery kaudu, mis koondab peaaegu kõiki TLÜ litsentsandmebaase. Discoverys saab otsingut teostada erinevate tunnuste alusel, nt märksõna, autor, pealkiri. Täistekstide filtreerimiseks tuleb valida piiranguks Full Text.

9. Kas on vaja üldse erinevates andmebaasides eraldi otsingut teha, kui neis saab sooritada ka ühisotsingut?

Spetsiifilisema otsingu tegemiseks on soovitatav otsida konkreetsest erialasest andmebaasist, kuna otsides Discovery kaudu ei pruugi vastus olla piisavalt täpne. Discovery on hea vahend esmase ja üldise otsingu tegemiseks, kuid soovitatav on lisaks uurida ka üksikuid andmebaase, mis annavad täpsemaid tulemusi.

TLÜ AR erialainfo ja komplekteerimise osakond
E-post: erialainfo@tlulib.ee
Tel. 640 9184