Teadusraamatukogu: E, N 12–19, T, K, R 10–17 | Õpikeskus: E–R 10–17
Teadusraamatukogu: E, N 12–19, T, K, R 10–17
Õpikeskus: E–R 10–17

Veebinäitus Hortus Librorum 55: Eesti ja Arktika

Akadeemilise Raamatukogu ja Eesti Meremuuseumi koostöös valminud näitus „Eesti ja Arktika“ tutvustab raamatukogu galeriis ja II korruse vitriinides Põhja-Jäämerega piirnevate alade avastamist, nende geograafiat, meresõidu- ja polaaruuringute ajalugu, põhjarahvaste etnograafiat ja kunsti ning kaasaegset uurimistööd. Näitus kuulub ürituste sarja, millega tutvustatakse Arktikat seoses Eesti Vabariigi taotlusega saada Arktika Nõukogu vaatlejaliikmeks. TLÜ Akadeemilise Raamatukogu galeriis on näitus avatud 10.03-24.05.2021.

Eestil on Arktika uurimisloos pikaajaline kogemus, mis ulatub tagasi 19. sajandi algusse. Eestis sündinud baltisaksa meresõitjad ja maadeavastajad, kes olid Vene keisririigi teenistuses, uurisid vastavat piirkonda juba üle 200 aasta tagasi. Nimed nagu Adam Johann von Krusenstern, Otto von Kotzebue, Ferdinand von Wrangel, Alexander Theodor von Middendorff, Karl Ernst von Baer või Eduard von Toll on maailmakuulsad. Paljude nende töid tutvustatakse ka näitusel.

Näituse põhirõhk on temaatikat käsitlevatel raamatutel, eesmärgiks anda läbilõige mõlemas asutuses leiduvatest rikkalikest Arktika-teemalistest trükistest nii Eestis kui mujal. Vanimad haruldased trükised 18. sajandi algusest pärinevad Akadeemilise Raamatukogu baltika kogudest, tutvustades Gröönimaad. 19. sajandi suuri gravüüridega kaunistatud valdkonnakäsitlusi saksa ja vene keeles täiendab eestikeelne õppe- ja teaduskirjandus 20. sajandist. Liigendatud raamatutevalik aitab orienteeruda erinevates teemades või nimekate polaaruurijatega seotud töödes (näiteks väljapanek Fridtjof Nanseni kohta). Eraldi on välja toodud Eestiga seotud teemad ja Eesti Polaarklubi liikmete poolt kirjutatud raamatud.

Väljapaneku visuaalse osa moodustavad inuiti, neenetsi, jakuudi, evengi, handi-mansi etnograafilised esemed (morsapeenisest nooleotsad, põhjapõdra nahast dolgaani lasso, hülgenahast poi jm) ja kohaspetsiifilised suveniirid (karusnahast nukud jm), polaarekspeditsioonidel osalenud kunstnike Lemming Nageli ja Heitti Polli maalid ning Roman Matkiewizci karikatuurid. Graafilised lehed polaar-meredel sõitnud laevadest on teinud Olev Soans ja Allex Kütt.

Näituse koostajad: Harry Liivrand (Akadeemiline Raamatukogu) ja Katrin Savomägi (Polaarklubi/Eesti Meremuuseum)

Näituse kujundaja ja plakati autor: Rene Haljasmäe

Tänud: Eesti Polaarklubi (Tõnu Martma, Liivo Niglas, Jean-Loup Rousselot, Rein Vaikmäe), Eesti Geograafia Selts, TLÜ Ökoloogia Keskus

Põhjarahvaste erakogud: Andres Kollist, Jean-Loup Rousselot, Aimar Ventsel