Teadusraamatukogu: E, N 12–19, T, K, R 10–17 | Õpikeskus: E–P 9–21, teeninduslett E–R 9.30–16.30
TeadusraamatukoguE, N 12–19, T, K, R 10–17
Õpikeskus: E–P 9–21, teeninduslett E–R 9.30–16.30

Näitus „AI poolt võimendatud: sünteetiline ja kontrollimatu“

TLÜ Akadeemilises Raamatukogus saab näha haaravat interaktiivset näitust, kus tutvustatakse tehisaru pahupooli. Postrid suunavad analüüsima, kuidas ära tunda pettuseid online maailmas ning toovad näiteid ahistamistest veebis. Näitust täiendavad raamatud, mis aitavad mõista tehisintellekti kallutatust ja stereotüpiseerimist. Näitus on avatud teadusraamatukogu 3. korruse lugemissaalis 10. jaanuarini.

Posterekspositsiooni täiendab raamatunäitus viimase viie aasta jooksul välja antud temaatiliste teavikutega.

Vestlusrobotitest süvavõltsinguni – tehisaru (AI) poolt loodud sisu saab online-maailmas üha tavapärasemaks. Uued AI tööriistad muudavad teksti, piltide ja videote loomise lihtsamaks, kiiremaks ning odavamaks. Teisalt, veebis alati eksisteerinud ohud – pettused, ahistamine, vastandumine ja eelarvamused – on nüüd tänu AI-le üha enam võimendatud.

Tehisaru tööriistu kasutatakse võltsuudiste loomiseks, reaalsuse imiteerimiseks ja avalikkuse arvamuse ning käitumise mõjutamiseks viisidel, mida on peaaegu võimatu tuvastada. AI mudelid, mis on treenitud lähtuvalt loojate (eel)arvamustest, tugevdavad stereotüüpe ning viivad tagajärgedeni, mis väljuvad digiruumist. Kuidas me aga saame püsida informeerituna ja teadlikuna sellest pidevalt muutuvast tehnoloogiast?

“AI poolt võimendatud” on uus loominguline lähenemine, mis on loodud Tactical Tech ja DensityDesign Lab (Politecnico di Milano) poolt koostöös IFLAga. Näitus toob välja, kuidas tehisaru mõjutab meedia ja informatsiooni loomist, levitamist ning kasutamist. Teavet eksponeeritakse Tactical Tech’i auhinnatud projekti The Glass Room abil läbi mängulise ja proaktiivse ringkäigu.

“AI poolt võimendatud” on lihtne suuremahuline näitus, mida saab eksponeerida raamatukogus, rahvamajades, ülikoolides, festivalidel ja muuseumites. See sisaldab kaasahaaravaid postreid ja kahte raamatut, mis teevad keerulised küsimused vaatajale lihtsalt arusaadavaks. Näitust täiendavad andmevõõrutuse info- ja veebilehed, mis annavad praktilisi näpunäiteid tegevuste kohta, kui peaks tekkima vajadus nende online probleemidega tegeleda.

Alates novembrist 2024 eksponeeritakse seda AI mõjude näitust 50 raamatukogus üle Euroopa. Eestis saab näitust näha Eesti Lennuakadeemia raamatukogus, Tallinna Raamatukogud, Tallinna Tehnikaülikooli raamatukogus, Tallinna Ülikooli Akadeemilises Raamatukogus ja Tartu Ülikooli raamatukogus. 

Projekt kestab kuni 1. märtsini 2025 ning tegevusi rahastab Euroopa Meedia ja Informatsiooni Fond (European Media & Information Fund, EMIF). Eestis viib projekti ellu Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu noorteklubi.

Partnerid ja rahastaja

DensityDesign Lab (https://densitydesign.org/) on uurimislabor teaduslik-tehnoloogilises ülikoolis Milano Polütehnikum, kus õpetatakse insenere, arhitekte ja disainereid. DensityDesign teadustöö on seotud informatsiooni visualiseerimise ning erinevate visuaalidest ja kommunikatsioonidest tulenevate disaini väljakutsetega.

Tactical Tech’i projekt The Glass Room (https://tacticaltech.org/, https://theglassroom.org/). Just praegu, rohkem kui kunagi varem, peame kriitiliselt suhtuma tehnoloogiasse. Kuidas digitaalsed tehnoloogiad mõjutavad meie informeeritust ja otsuste tegemist? Kuidas me saame ühiskonnana vastu hakata andmepõhise maailma kõrvalmõjudele? Berliinis asuvas Tactical Tech-is disainitakse ja koosluuakse mängulisi ja tulevikkuvaatavaid kogemusi, sekkumisi, sündmuseid ja hariduslikke ressursse, mis kutsuvad inimesi mõtlema tehnoloogia mõjudele. Alates 2013. aastast on tehtud ülemaailmset koostööd partnerite ja organisatsioonidega, et tekitada arutelusid ja julgustada looma proaktiivseid lahendusi.

International Federation of Library Associations (IFLA, https://www.ifla.org/) on ülemaailmne raamatukogusid ühendav organisatsioon, mille eesmärk on inspireerida, kaasa haarata, ühendada  ning olla raamatukoguprofessionaalide platvorm ideede ja kogemuste jagamisel. IFLA koostab juhiseid ja standardeid aitamaks suurepärasel raamatukoguteenusel jõuda iga inimeseni.

Projektist võtavad osa IFLA liikmed: Kreeka Raamatukoguhoidjate Ühing, Itaalia Raamatukogude Ühing, Tšehhi Rahvusraamatukogu, Eesti Raamatukoguhoidjate Ühing, Zagrebi Rahvus- ja Ülikooliraamatukogu (Horvaatia), Portugali kooliraamatukogude võrgustik, Rumeenia Raamatukogude Ühing, Slovakkia Rahvusraamatukogu, Ukraina Raamatukogude Ühing, Rahvusvaheline ülikooliraamatukogude ühing (Suurbritannia).