Teadusraamatukogu: E, N 12–19, T, K, R 10–17 | Õpikeskus: E–P 9–21, teeninduslett E–R 9.30–16.30
TeadusraamatukoguE, N 12–19, T, K, R 10–17
Õpikeskus: E–P 9–21, teeninduslett E–R 9.30–16.30

Teadusraamatukogus avati Taiwani Hiina uuringute teabekeskus

9. novembril avati pidulikult Tallinna Ülikooli Akadeemilises Raamatukogus Taiwani Hiina uuringute teabekeskus.

Teabekeskuse avamisel võtsid sõna Akadeemilise Raamatukogu direktor Andres Kollist, Taiwani Rahvusraamatukogu direktor Shu-Hsien Tseng, Taipei esindaja Läti Vabariigis Andrew H. C. Lee ning Riigikogu Eesti-Taiwani sõprusrühma esimees Kristo Enn Vaga.

Taiwani Rahvusraamatukogu direktor andis Tallinna Ülikoolile kingitusena üle haruldaste käsikirjaliste teoste koopiad “注東坡先生詩” (Märkmed hr Dongpo luuletuste kohta) ja “金剛般若波羅蜜經” (Teemant-Sūtra), sümboliseerides sellega koostöö algust. Kingitud raamatud rikastavad Tallinna Ülikooli raamatukogu kollektsiooni ja toovad kindlasti akadeemilisele kogukonnale palju kasu.

“金剛般若波羅蜜經” ehk “Teemant-Sūtra” on üks budistlikest pühakirjadest, mida mungad ja ilmik budistid hommikul ja õhtul laulavad. Seda on kiidetud kui budismi tarkuse ema ning see on üks enim levinud ja mõjukamaid budistlikke suutraid. Sellele on tehtud mitmeid märkmeid erinevatest ajastutest ja budistlikest sektidest. Taiwani Rahvusraamatukogu eksemplar pärineb aastast 1341, Yuani dünastia ajast. See on kahevärviline puuplokitrükis raamat. Praegu pole maailmas teist sellist eksemplari.


“注東坡先生詩” ehk “Märkmed hr Dongpo luuletuste kohta” on rohkem kui 800 aastat vana rahvusliku aarde koopia. Su Dongpo oli Songi dünastia üks kuulsamaid kirjandushiiglasi, aastatel 960–1127. See luuleantoloogia trükiti 1213. aastal ja sellel on kokku 21 köidet. Mingi dünastiast tänapäevani on see kollektsionääride käsi vahetanud kaksteist korda. Paljud teadlased ja literaadid on jätnud teostele ääremärkusteks luuletusi, maale või annotatsioone, lisades neile veelgi rohkem teaduslikku, kirjanduslikku ja esteetilist väärtust.

Teabekeskus rajati Tallinna Ülikooli, Tallinna Ülikooli Akadeemilise Raamatukogu ja Taiwani Rahvusraamatukogu ühise pingutuse tulemusena. See on maailmas 47. ülikool ja akadeemiline asutus, kellega koostöös on Taiwani Rahvusraamatukogu rajanud sinoloogiakeskuse. Tänu teabekeskusele saavad edaspidi raamatukogu kasutajad ligipääsu kõrgetasemelisele sinoloogiaalasele kirjandusele ja teaduslikele andmebaasidele.

Pildil vasakult paremale: Taipei esindaja Läti Vabariigis Andrew H. C. Lee, Taiwani Rahvusraamatukogu direktor Shu-Hsien Tseng, TLÜ Akadeemilise Raamatukogu direktor Andres Kollist ja TLÜ Jaapani uuringute dotsent Alari Allik.